DT Üsküdar Tekel Sahnesi Açıldı, Oyun: DELİ DUMRUL

SH (Saklı Haber)

DEVLET TİYATROLARI ÜSKÜDAR TEKEL SAHNESİ DELİ DUMRUL OYUNU İLE AÇILDI.


Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi; Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, sanatçı ve sanatseverlerin katılımıyla;Güngör Dilmen’in yazdığı, Yücel Erten’in yönettiği, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği “DELİ DUMRUL” adlı oyun ile açıldı.


  


Daha önceki yıllarda Tekel Deposu olarak kullanılan  tarihi binanın; Opera ve Tiyatro Sahnesi
olarak kazandırılması sanatseverleri mutlu etti.

    Binanın 3.katında tekel ürünlerinin imalatında kullanılan araç ve gereçlerin sergilendiği müze bölümü bulunmaktadır.


 
 


Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın  Açılış Konuşması

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi'nin açılışında, "Türkiye'nin daha güzel şeylere ihtiyacı olduğunu; bölgenin milletvekili adayı olarak gezerken, Anadolu Yakası'nda Devlet Tiyatroları sahnesi olmadığını şaşkınlıkla öğrendiğini belirtti.

''Geride bıraktığımız 60 yıl içerisinde Devlet Tiyatroları İstanbul'un Anadolu Yakası'na geçmemiş"  bu eksikliği giderme konusunda bir karar verdiklerini ve 2007'nin Aralık ayında belediyeler, özel tiyatrolar ve kültür merkezleriyle işbirliği geliştirdiklerini açıkladı.

Beykoz'da Feridun Karakaya, Kartal'da Bülent Ecevit sahnelerini açtıklarını anlatan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, ''Sonra Anadolu'ya yayıldık. Elazığ, Malatya, Çorum ve Samsun'da yeni sahneler açtık. Bu akşam da bu mekanı Üsküdar'a Devlet Tiyatrosu olarak armağan etme imkanına kavuştuk'' diye konuştu.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay; Ankara'nın Samanpazarı'ndaki ünlü adliye binasının iki büyük mahkeme salonunu da kültür salonuna dönüştürdüklerini, hatta her iki salona  o adliyede görev yapmış olan yargıçların adlarını verdiklerini belirterek  " Orada da Devlet Tiyatrolarının zaman zaman sahne alacağını " ifade ederek ''Hayalimiz, Devlet Tiyatrolarının 60. yılında Türkiye'yi 60 Devlet Tiyatrosu sahnesine kavuşturmak. Mümkün olduğu kadar tiyatroyu Anadolu'da halkla buluşturmak. İstanbul için başka çabalarımız da var. Atatürk Kültür Merkezi'ni bakıma aldık. 2010 yılına yetiştirmeye çalışıyoruz. Ayazağa'da da İstanbul'a bir kültür merkezi hediye etmeyi amaçlıyoruz." diyerek açılış konuşmasını bitirdi.

***


  

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'in Açılış Konuşması

Bugün 10 Nisan 2009 Cuma,
Şu anda, saat tam sekizde, Devlet Tiyatrolarının, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Konya, Erzurum, Sivas, Van, Gaziantep, Elazığ, Malatya, Çorum ve Samsun'daki 44 sahnesinde perdeler açıldı, ilk replikler söylenmeye başladı.

Ancak bugün ayrı bir heyecan ve mutlulukla seyircimizin karşısına çıkıyoruz. Yeni bir sahneye, bizler için yeni bir yuvaya kavuşmanın mutluluğuyla.
Tiyatro sanatının asıl kaynağı insandır. Ondan aldığını ona veriri. Veririken de eğitir, eğlendirir, değiştirir. Tiyatro insanları birbirinden ayıran herşeyi bir yana atar. Buna karşılık, onları birbirine ortak eden herşeyi deperlendirerek birlikte yaşamanın yolunu öğretir.
Ulu Önder Atatürkün çağdaş uygarlıklar düzeyine ulaşma konusunda, güzel sanatlara verdiği önemin bir göstergesi olarak onun direktifleri ile kurulan Devlet Tiyatroları, kurulduğu günden bu yana özellikle de son yıllarda, yurt çapında tiyatroyu yaygınlaştırmak için büyük bir uğraş vermektir.
Geçtiğimiz bir buçuk yıl içinde 12 yeni sahne açarak, belki de bir rekora imza attık. Ama hedefimiz daha da büyük. Önümüzdeki bir büçük yıl içinde, 15 yeni sahne daha açarak Devlet Tiyatrolarının 60.yılında 60 sahneye ulaşmak.

Yeni sahnelerimizin açılmasında bizlere yol gösteren, yönlendiren, yüreklendiren, her türlü desteği esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay'a huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

Çok kısa bir sürede, bu güzel sahnelerin yapılmasında gerçekten insan üstü bir çaba sarfeden çalışma arkadaşlarıma, Devlet Planlama Teşkilatına, Üsküdar Belediyesine ve Tekel Genel Müdürlüğündeki tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Evet, birazdan perdenin açılması ile günlük hayatın perdesini bir süreliğine de olsa kapatacağız. Salonun ışıkları kararacak, sahnede başka dünyaları aydınlatacağız.

Bu yeni sahnemizin, sanatın insana ışık tutma ve dünyayı aydınlatma görevinin bilinci ile hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Devlet Tiyatroları İstanbul Üsküdar Tekel Sahnesi Açılışından Fotoğraflar


    

  


    

 

 

 

  Haber Kaynak: Oradaydım. Tenise Yalçın evetbenim
Fotoğraflar: Tenise Yalçın


YORUMLAR (0)-->

Anket

yükleniyor...
anket sonucunu göster>>