-Bir Şölendir Opera -
 Bir Şölendir Opera

Bir Şölendir Opera

 Tarih : 19.03.2012 22:00:00


Opera nın başarılı rejisörlerinden Yekta Kara 19 Mart 2012 Pazartesi günü saat 18:00 yoğun izleyici katılımıyla operaseverlere heyecanlı dakikalar yaşattı. Yekta Kara; Mozartın yaşam öyküsüyle başladığı konuşmasına,Mozart a sipariş olarak verilen Don Giovanni nin konusu ve slayt gösterimiyle devam etti.

 Süreyya Operası

Bir Şölendir Opera


19 Mart Pazartesi, saat:18:00
Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi
Giriş Ücretsizdir

 


Wolfgang Amadeus Mozart
Anlatan: Yekta Kara


Türkiye'de opera denince ilk akla gelen isimlerden olan değerli rejisör Yekta Kara, dünyanın birçok opera topluluğunun repertuvarında en sık sahnelenen eserler arasında yer alan Mozart'ın 'Don Giovanni" operasını (diğer bir adıyla Don Juan), özel olarak hazırlayıp seyirciye anlatacak. İzleyenler Yekta Kara'nın seçkisiyle eserden parlak bölümler izleyip, dinleme şansı bulacaklar.


Opera'nın başarılı rejisörlerinden Yekta Kara 19 Mart 2012 Pazartesi günü saat 18:00 yoğun izleyici katılımıyla operaseverlere heyecanlı dakikalar yaşattı. Yekta Kara; Mozart'ın yaşam öyküsüyle başladığı konuşmasına; Mozart'a sipariş olarak verilen "Don Giovanni"nin konusu ve slayt gösterimiyle devam etti. Don Giovanni adlı eserin öncelikli olarak İngiltere ve uluslararası festivallerde gösteriminin operaseverlerle yoğun ilgiyle izlendiğini; bizde de 2011-2012  sezonunda 1 Şubat 2012 tarihinde sergilenmeye başlayan Ankara Opera ve Bale  tarafından sahnelenen eseri kendisinin sahneye koyduğunu;   bu akşam da (19.03.2012) gösterimde olduğunu ilave ederken, çeşitli bölümlerden de örnekler verdi.

Don Giovanni'ni anlatımı sırasında; yurtdışında rejisörlerin  yorumlarından örnekler vererek; aryaların dinletilmesi yoğun ilgi ile izlendi. "DonGiovanni Operası'nın son bölümünde; Don Giovanni (Don Juan)  tarafından öldürülen Donna Anna'nın babası Kont'un heykelinin  Don Giovanni evinde verdiği şölende öldürür" yorumuyla devam eden Yakta Kara: "Ben bu operayı sahneye koyarken eserin son bölümünde, kontu heykel olarak değil; "Zombi" olarak  uyarlama yaptım." Operanın son bölümününde  yurtdışında ve diğer uluslararası opera festivallleri ile  bizdeki yorumlarını anlatı, gösterim ve dinleti olarak izleyiciye iletti.

"Bir Şölendir Opera - Yekta Kara "Görsel Seçkiler
 

 Yekta KaraAnkara Devlet Opera ve Balesi: Don Giovanni, Eralp Kıyıcı - Elvira, Esin Talınlı
(Sahneye Koyan: Yekta Kara)


Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları" Don Giovanni":  Zerlina  ve  Kır Düğünü
(Sahneye Koyan: Yekta Kara)


Ankara Devlet Opera ve Balesi:  Zerlina  ve  Kır Düğünü
(Sahneye Koyan: Yekta Kara)


Don Govanni "Şarap Aryası"


Don Govanni "Şarap Aryası"


Oradaydım/ 19.03.2012- Süreyya Operası Sahnesi/Görseller: Tenise Yalçın evetbenim

 
Wolfgang Amadeus Mozart Hayatı

Çarpıcı olaylarla dolu, acı ve hüznün her zaman neşeye dönüştürülerek yaşandığı kısa bir hayatın hikayesi ise şöyledir:

27 Ocak 1756′da Avusturya’da Salzburg şehrinde doğdu. 5 Aralık 1791′de Viyana’da öldü. Babası Leopold Mozart, Salzburg Başpiskoposluğu Saray Orkestrası’nda keman çalan, bir çok besteler ve keman için bir metod yazan bir müzikçiydi. Oğlu Wolfgang üç yaşına geldiği zaman kendisinden beş yaş büyük olan kız kardeşi Maria Anna (Nannerl)’ın çaldığı klavsen parçalarını belleğine yerleştirip kendi kendine çalmaya başlayınca ondaki mucizevi özelliği farketti, hele bir gün minik Wolfgang’ın eline geçirdiği bir nota kağıdına daha kullanmayı bile beceremediği kocaman tüy kalemle konçerto çiziktirdiğini görünce, ona ciddi olarak klavsen dersleri vermeye başladı.

Gerçekten de Wolfgang’ın iyi bir müzikçi olmak için doğuştan olağanüstü özellikleri vardı; kulağı bir kemanda bir notanın sekizde bir kadar akort düşüklüğünü farkedecek derecede hassastı ve çirkin seslere, gürültülere karşı tepkisi ise baygınlık geçirecek ölçüde şiddetlenebiliyordu.

Zaman geçtikçe Mozart’ın müzik yanında aritmetik ve resime de yeteneği olduğu ortaya çıkıyordu. Çevrede bu harika çocuğa karşı ilginin artması üzerine, babası bu erken doğan güneşten faydalanmak, çocuklarının sayesinde para ve şöhret sağlayabilmek için, oğlunu ve kızını yanına alarak Avrupa kentlerini dolaşmaya, konserler vermeye başladı. Wolfgang klavsen, keman ve org çalmadaki ustalığıyla, her şeyden fazla doğaçtan çalışlarıyla dinleyicilerini hayrette bırakıyordu. Müzik aletlerini çalmakta gösterdiği kolaylığa denk bir kolaylıkla beste de yapmaya başladı. Beş yaşında menuet, yedi yaşında konçerto ve sekiz yaşında senfoni meydana getirdi.

Yaşamının ilk on iki yılında babası ve kız kardeşi ile birlikte konserler vererek boydan boya dolaştığı Avrupa’da geçtikleri her kentte hayranlık ve ilgi topladı, saraylarda krallar ve kraliçeler önünde çaldı. Soylular, her defasında yeni bir eserle ortaya çıkan harika çocuk Wolfgang’ı dinlemek için yarıştılar, çağın ünlü ressamları Mozart’ların portre ve resimlerini yaptılar.

O günlerde Wolfgang’ı dinleyen ünlü düşünürler Voltaire ve Goethe, bu küçük çocuğun bir gün sanatının en büyük ustaları arasına katılacağından emin olduklarını söylediler.

On Dört yaşında iken, ilk opera eseri “Lucia Silla” Milano’da çalındığı zaman Mozart kendini opera sahnelerine de, üstelik operanın vatanı İtalya’da, kabul ettirmiş bulunuyordu. Papa tarafından kabul edilerek ona, o güne kadar sadece büyük ustalara layık görülen “Altın Mahmuz” nişanı ve şövalyelik beratı verildi.
Mozart, bilinci salt şarkı ve müzikten oluştuğu için kendisini o günlerdeki bu ihtişamlı olayların cazibesine kaptırmadı; sadece besteleri ile uğraştı, bu uğraşını durmadan inatla, ısrarla yürüttü.
Yirmi beş yaşına kadar rahat ve huzur görmeden o kentten bu kente dolaştı, han köşelerinde barındı, bazen yiyeceksiz kaldı, kar ve yağmur yağarken atlı yolcu arabalarında titreyip durdu. Bu meşakkatli yolculuklar esasen sağlıksız ve zayıf olan bünyesini oldukça yıprattı.

Mozart’ın hayret uyandırıcı; bir başka yönü de birbiri ardına geçirdiği tifo, çiçek ve mafsal romatizması gibi o zamana göre ölümcül olan hastalıkları atlatması, ama buna rağmen ürün vermeye devam etmesi ve keyfini hiç bozmamasıdır. Ablası Nannerl onun bu yolculuklarında “Ben ülkesini teftişe çıkan küçük bir kralım” diyerek kendince bir eğlence yarattğını, geçtikleri kasaba ve köylere bir takım uydurma adlar taktığını anlatır anılarında.

Sanat tarihinin bu eşsiz insanı çocukluk nedir bilmedi, Ölünceye dek kendi çocuk ruhuna bağlanıp kaldı. Bu nedenle Mozart yaşamı boyunca iyi ve saf karakteri yanında çocuksu neşe ve espri (mizah) anlayışını hep muhafaza etti.

Hayatın küçük zevklerinden tat almaya bayılırdı, ümitsizliğe düşmek harcı değildi. İnsanlarla beraber olmaktan ve onlarla neşeli konuşmalar yapmaktan hoşlanırdı. Bilardo oynamak, Türk kahvesi içmek ve dans etmek ona büyük keyifler verirdi.

Kariyeri, onur ve şan yönünden parlak biçimde sürmesine rağmen maddi durumunu düzeltmedi. Yaşamı boyunca sonu gelmeyen para sıkıntısı çekti. Ona övgüler yağdıran krallar bile hasis davrandılar. Sadece dersler vererek ve halk konserleriyle yetinerek hayatını kazanmaya çalıştı.

Mozart’ın otuz altı yaşını doldurmadan vakitsiz ölümünde çocukluğunda geçirdiği ağır hastalıkların ve yapılan yıpratıcı yolculukların etkisinin büyük olduğu kabul edilmektedir.

Cenazesi fakir cenazeler için uygulanan biçimde kaldırıldı. Mezarının nerede olduğu ise bilinmemektedir. Söylenenlere göre, Mozart’ın tanıdığı insanlar arasından sadece altı kişinin katıldığı katedraldeki cenaze duasından sonra bu küçük kafile şiddetli yağmur nedeniyle mezarlığa kadar tabuta eşlik edemeyince cenaze aceleye getirilerek dilenciler için ayrılan bir mezara gömüldü. En fenası, bütün araştırmalara rağmen bu mezarın yeri öğrenilemedi, tabutun nasıl olup ta sahipsiz kaldığı ise ölüm sebebi gibi hiç bir zaman anlaşılamadı.

http://www.hakkinda-bilgi-nedir.com/mozartin-hayati-nedir+mozartin-hayati-hakkinda-bilgi
Mozart Görsel: http://songlearning.com/m-1/mozart-w-a.html


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: İDOB 2011-2012 Sezonu İzlence Kitapçığı


 

URL: bir-solendir-opera.html